Yıllık Ücretli İzin Nasıl Hesaplanır?

İzin günlerini hesaplamak için günlük bir ücret gerekir. Bu durumda, zamana göre ücret ödenmesi durumunda tatil ücretinin uygulanmasına ilişkin kurallar da geçerlidir. Bununla birlikte, bir işçinin maaşı, akort, komisyon veya yüzde esaslarına göre olması durumunda, son bir yıl içinde kazandığı ücretin fiili olarak çalıştığı günlere bölünmesi yoluyla bulunacak ortalama üzerinden hesaplanır. Bu ücret, yüzde usulünün uygulandığı durumlarda işveren tarafından ödenir (m. 57/3, 57/4).

Günlük ücreti hesaplamak için elli madde kullanılır. Bu nedenle, hesaplamada fazla çalışma karşılığı alınacak ücretler, primler, sosyal yardımlar, ulusal bayramlar, hafta tatilleri ve genel tatil günleri için verilen ücretler ve işyerinin asıl işini gören işçilerin normal iş saatleri dışında hazırlama, temizleme ve tamamlama işleri yapmaları durumunda verilen ücretler hesaba katılmaz.

Yargıtay, tatil ücretinin hesaplanmasında olduğu gibi yıllık izin ücretinin de çıplak ücretten hesaplanması gerektiğini kararlaştırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir