Suça Sürüklenen Çocuğun Yakalanması

Suç işlediğinde on iki yaşını doldurmamış olanlar suç nedeniyle yakalanamaz (Yakalama Y. 19/1/a). On iki yaşını doldurmuş ancak on sekiz yaşını doldurmamış olanlar suç sebebi ile yakalanabilir. Cumhuriyet savcısı soruşturmayı yürütür (Yakalama Y. 19/1/b).

Yakalanan kişi 18 yaşından küçük görünüyorsa çocuk olarak görülür. Küçük, zihinsel engelli veya özürlü bireylere uygun yetişkinler yardım etmelidir. Çocuk veya genç için ana-baba veya bakıcısı, sosyal hizmet görevlisi veya polis veya jandarma olmayan bir yetişkin yardımcı olmalıdır.

Jandarma veya polis yakaladığı kişinin sorulan sorulara vereceği cevapların önemini kavrayamadığını görürse, ona akıl hastaları, özürlüler veya çocuklara yapılan muameleyi yapmalıdır (Yakalama Yasası 19).

Yakalanan kişi bir çocuksa, nezaret memuru çocuğun “uygun yetişkinini” yakalamak için gerekli olan nedenleri ve çocuğun bulunduğu yeri araştırır. Çocukların başkalarıyla görüştürülmeden gözaltına alınması yasaktır.

Yakalanan kişinin akıl hastası olduğu şüphesi varsa, sosyal hizmet uzmanı ve kayıtlı bir hekim karakola çağrılmalıdır.

Yakalanan kişi yabancı, çocuk, küçük veya akıl hastası ise haklarının bildirilmesi ve belgelenmesi uygun yetişkinin yanında yapılmalıdır. Geçerli yetişkin henüz gelmemişse, hakların bildirilmesi ve belgelenmesi prosedürü yeniden başlatılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir