Katılım Sigortacılığında Vekalet Yönetim Modeli

Sigorta şirketi, katkı primi ödemeleri, bunlardan elde edilen gelirler ve tazminat ödemeleri, birikim ödemeleri ve yasal yükümlülükler de dahil olmak üzere harcamaların karşılanması için risk fonunu yönetmek için vekalet ücreti almaktadır. Bu, sigorta şirketinin sigortayla ilgili diğer teknik ve yasal işlemler için vekalet ücreti alması anlamına gelir.

Bu modelde, tekafül şirketi poliçe sahibinin yerine geçer ve sigorta şirketi risk fonuna ilişkin tüm işlemleri belirli bir ücret karşılığında yürütür. Sigorta şirketinin alacağı ücret, sigorta şirketinin alacağı ücret akti yapılırken belirlenir. Bu ücret, tüm masrafları karşılamak için kullanılır ve bu ücretin yetmediği durumlarda katılımcılar bu eksiği karşılarlar.

Sigorta şirketinin geliri, sigorta sözleşmesi öncesi belirlenen vekalet ücretidir. Katılımcıların katkı primi ödemelerinden vekalet ücreti düşüldükten sonra, katkı payının kalan kısmı risk fonuna aktarılır. Bu fon, tazminatlar, retekafül, teknik karşılıklar ve diğer teknik masrafları karşılamak için kullanılır. Bu harcamaların ardından kalan para poliçe sahibi katılımcılara dağıtılır. Bazı durumlarda, gerekli karşılıklar bu bakiyeden alındıktan sonra dağıtılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir