Haksız Fiil Sorumluluğu ve Türleri

HAKSIZ FİİL SORUMLULUĞU VE TÜRLERİ

Kusura dayanan haksız fiil sorumluluğu

Haksız fiilde sebep sorumluluğu

Haksız fiillerin fonksiyonu

Haksız fiilde taleplerin yarışması

Haksız fiil sorumluluğu, kusura dayanan haksız fiil sorumluluğu ve sebep sorumluluğu olarak ikiye ayrılmaktadır.

Sözleşmeden doğan sorumlulukla haksız fiilden doğan sorumluluğun arasındaki rekabet; kusur ve sebep sorumluluğunda da vardır. Federal mahkemeye göre uğranılan zarar açısından kusur sorumluluğuyla sebep sorumluluğunun yarışması mümkün değildir. Sebep sorumluluğu, kusur sorumluluğunu otomatik olarak dışlayacaktır. Yani, sebep sorumluluğuna ilişkin hükümler uygulanacaktır.

Öğretide kimi yazarlar bunun böyle genelleştirilmemesi gerektiğini ifade eder. İçerik itibariyle zarar gören uğranılan bütün zararların tazminini istiyorsa sebep sorumluluğu, kusur sorumluluğunu dışlayacaktır. Buna karşın sebep sorumluluğunda sadece bazı zararların tazminin talebi öngörülmüşse, zarar görenin kusur sorumluluğuna dayanarak uğradığı zararı talep etme imkanı da mevcut olmaktadır. Tazminatın kapsamı bakımından kusur sorumluluğu, sebep sorumluluğundan daha geniş bir talep imkanı verdiğinde bir dışlama söz konusu olmayacaktır.

Yeni düzenlemeye (TBK) göre hakim, zarar gören için en elverişli hukuki durum hangisiyse ona karar verecektir. Dolayısıyla bu tartışma, yeni düzenlemeyle bir yönüyle manasız hale getirilmiştir.

Haksız fiillerle ilgili aşağıdaki makalelere de göz atmayı unutmayın!

Kusura dayanan haksız fiil sorumluluğu

Haksız fiilde sebep sorumluluğu

Haksız fiillerin fonksiyonu

Haksız fiilde taleplerin yarışması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir