Ara Dinlenme Nedir?

Günlük çalışma süresinin ortalarında, işyerinin rutinleri ve işin gereğine göre ayarlanarak, en az ve kesintisiz olmak suretiyle işçilere;

▪ 4 saat veya daha kısa süreli işlerde 15 dakika,

▪ 4 saatten fazla ve 7,5 saate kadar süreli işlerde 30 dakika,

▪ 7,5 saatten fazla süreli işlerde toplam 1 saat ara dinlenme süresi verilir. Ara dinlenmeleri, aynı veya farklı saatlerde kullandırılabilir.

İklim, mevsim, iş yoğunluğu vb. sebeplerle daha kısa aralıklarla da kullandırılabilir. Ara dinlenme süreleri, aksi bir hüküm olmadıkça çalışma süresi ya da fazla çalışma olarak sayılmazlar. Ara dinlenmesi süresi çalışanın serbestçe kullanabileceği kendisine ait bir süredir.

Çalışan, bu süreyi dilerse işyeri dışında da geçirebilir. Çalışanın işi gereği yemeğini işyerine getirerek orada yemesi, ara dinlenmeden yararlanamadığı sonucunu doğurmaz. Bu sebeple söz konusu çalışan, ara dinlenme süresi karşılığı herhangi bir ücret talep edemez.

30 dakika ara dinlenme verilmeden günde 8 saat kesintisiz çalışıldığı iddiasına karşı, bu sürede kişinin yemek vb. diğer doğal ihtiyaçları için 30 dakika süreyi kullanmış olacağının kabulü, hayatın normal akışı gereğidir.

Not: Bir işçi ara dinlenmelerinde de çalıştırılmışsa ve çalıştığı süre haftalık çalışma süresinin üzerinde ise FÇ ücretini hak eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir