Anonim Şirket Genel Kurulunda Gündem ve Gündeme Bağlılık İlkesi

Anonim ortaklık genel kurulu, gündemde belirtilen konuları tartışabilir ve karar verebilir. Genel kurulda genellikle gündemde olmayan konular görüşülemez ve karar alınamaz (TTK m. 413/2). Bu, gündeme bağlılık ilkesi olarak bilinir. Bu nedenle, tartışılacak konuların önceden belirlenmesi ve gündeme açıkça yazılması gerekir. Aksi takdirde, gündem maddesi olarak kabul edilebilir başka konuları belirlemek mümkün değildir. Konu açıkça gündeme getirilmeli.

Gündeme aykırılığın yasal sonuçları

Genel kurul gündeminde olmayan konular tartışıldı ve karara bağlandıysa, genel kurul kararlarının tümü değil, sadece bu konulara ilişkin kararlar iptal edilir. Yargıtay’ın daha önceki kararlarına göre, gündemde olmayan konular anonim ortaklık genel kurulunda görüşülerek karara bağlanamaz. Eğer böyle bir karar alınırsa, bu karar batıl değildir, ancak ortakların usulüne uygun olarak çağrıldığı durumlarda bile, kararın iptali davasını açabilirler.

Genel kurul toplantısı ertelenirse, gündeme bağlılık ilkesi de geçerlidir. Yargıtay, erteleme nedeniyle ikinci GK toplantısının gündemine bir ek ekleme yapamaz. Olağanüstü genel kurul toplantısı yapılırsa, bu ek sadece bu toplantının gündeminde tartışılabilir. Aksi halde, GK kararının gündeme sonradan eklenen ve karara bağlanan hususlarda iptali dava edilebilir.

 

Anonim şirketler genel kurulunda gündeme bağlılık ilkesinin istisnalarına ilişkin yayınımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

1 thought on “Anonim Şirket Genel Kurulunda Gündem ve Gündeme Bağlılık İlkesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir